Sporządzanie aktów notarialnych, poświadczanie dziedziczenia, zarządzanie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów – to tylko niektóre zadania, realizowane przez notariusza. Obecności notariusza wymaga wiele czynności prawnych. Niedopełnienie tego wymogu może skutkować nieważnością umowy. Kiedy zatem należy udać się do notariusza?
Notariusz – kto to taki?
Notariusz to osoba posiadająca wykształcenie prawnicze, pełniąca funkcje publiczne. Obowiązki notariusza określa ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku.
Przeważająca większość osób pojawia się w kancelarii notarialnej celem sporządzenia aktu notarialnego, niezbędnego m.in. przy sprzedaży nieruchomości. Zakres obowiązków notariusza jest jednak zdecydowanie szerszy. Wiele przydatnych, rzetelnie przedstawionych informacji na temat funkcji notariusza i jego obowiązków można znaleźć na stronie https://www.kancelaria-notarialna.net/
Akt notarialny jako dokument urzędowy
Jednym z zadań, jakie pełnią notariusze Warszawa Wola, jest sporządzanie aktów notarialnych, czyli dokumentów potwierdzających dokonanie czynności prawnej. Najczęściej są to testamenty, umowy darowizny lub sprzedaży, hipoteki, oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz pełnomocnictwa. Zgodnie z literą prawa, wspomniane czynności notarialne muszą być wykonane w formie pisemnej, w postaci aktów notarialnych.
Umowa najmu – dlaczego sporządzać ją u notariusza?
Umowa najmu to dokument, w którym zawarte są szczegółowe informacje dotyczące wynajmu nieruchomości – dotyczące zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Samo sporządzenie dokumentu nie należy do zadań, które realizuje notariusz Warszawa Wola, kluczową funkcję pełni jednak oświadczenie w formie aktu notarialnego, określającego konsekwencje prawne w przypadku niestosowania się stron do zapisanych uzgodnień. Kwestia ta okazuje się szczególnie ważna w przypadku unikania czynszu przez najemcę – w tej sytuacji wynajmujący ma prawo wdrożyć postępowanie egzekucyjne bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową.
Sytuacje wymagające wizyty w kancelarii notariusza
Wiele przedsięwzięć wymaga regulacji prawnych. Warto pamiętać, że znaczna część czynności prawnych może być wykonana przez notariuszy Warszawa Wola, bez konieczności zakładania sprawy sądowej. Poświadczenie notarialne z całą pewnością przyda się podczas sprzedaży nieruchomości, spisania testamentu, uwierzytelnienie kopii aktu, a także wynajmu mieszkania. Z usług notariusza korzystają również osoby zakładające spółki partnerskie, akcyjne, komandytowo-akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Notariusz Warszawa Wola realizuje również czynności związane z zarządem sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, spisuje protokoły, a także przyjmuje w depozyt pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty, a nawet dane na nośnikach zewnętrznych.
Od czego zależy wynagrodzenie notariusza?
Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza jest ustalone przez ustawę o notariacie. Wysokość tej kwoty jest jednak różna, ustalana na podstawie typu czynności oraz jej wartości.
Notariusz Warszawa Wola jako osoba zaufania publicznego, jest zobligowany do bezwzględnego przestrzegania przepisów, bezstronności oraz zachowania pełnej tajemnicy zawodowej. Złamanie obowiązujących reguł grozi karą pozbawienia wolności.