Sklep ze zdrową żywnością jako pomysł na smaczny interes

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie i posiadanie szczupłej i pięknej sylwetki jest ważnym elementem codzienności coraz większej ilości ludzi. W taką oto modę idealnie wpisują się sklepy, które oferują swoim klientom zdrową żywność, stanowiącą podstawę dla zdrowej kuchni. Obserwując zachodzące procesy społeczne, bardzo wyraźnie widać, że rośnie świadomość w kwestii wyboru najlepszego i najbardziej wartościowego pokarmu. Oczywiście niektórzy z Nas nadal oddaliby wszystko za tłustego i niezdrowego hamburgera, jednak zdecydowana większość wybiera takie produkty, które korzystnie wpływają na samopoczucie, dostarczają niezbędnych wartości odżywczych, są naturalne, możliwie jak najmniej przetworzone, bogate w witaminy i przy okazji po prostu smaczne.

Z pewnością każdy z Nas słyszał o tym, jakie wspaniałe właściwości posiadają nasiona chia czy też siemię lniane, jak dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do kuchni soli o obniżonej zawartości sodu czy też kaszy jaglanej. Nie dziwi fakt, że pojawia się coraz więcej sklepów, które chcą prowadzić interes opaty na takim asortymencie i stanowić miejsce, w którym ludzie żyjący zdrowo, będą kupować produkty, które w następnych krokach znajdą się na ich talerzach.

Sklep stacjonarny ze zdrową żywnością to pomysł na biznes, który może okazać się bardzo opłacalny, jednak jednocześnie nie jest to wcale takie łatwe. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest zdobycie ustabilizowanej sieci producentów, którzy będą zaopatrywać sklep ze zdrową żywnością. Bardzo istotny jest tu również wybór odpowiedniej lokalizacji, najlepiej w najbogatszym osiedlu czy też w centrum miasta. Produkty takie jak pieczywo, mięso czy też warzywa w takim sklepie są zwykle zdecydowanie droższe od tej żywności, którą produkuje się masowo. Nie da się nie zauważyć, że na rynku bardzo prężnie rozwija się ta branża, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie i generuje właścicielom takich punktów naprawdę spore zyski. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sklep ze zdrową żywnością to taka płaszczyzna, na której trzeba szczególnie zwracać uwagę na stale rosnące wymagania klientów i te sanitarne. Producenci, którzy zaopatrują sklep to zwykle pasjonaci, dla których produkcja zdrowej żywności to kontynuacja rodzinnej tradycji. Wydajność tego typu firm jest niewielka w porównaniu z dużymi przedsiębiorstwami. Z tego powodu też produkty, które sprzedaje się w takim sklepie muszą być droższe od tych, które znajdują się w supermarketach. To, że wzrasta świadomość społeczeństwa w obrębie zdrowej kuchni może przyczyniać się do tego, aby jeszcze bardziej rozwijała się produkcja ekologicznej żywności, a przy tym również sieci jej sprzedaży.

Niezbędne wyposażenie półek sklepowych w zdrowym miejscu

Klienci są coraz bardziej zorientowani w tym, jak szkodliwie chemia wpływa na ich zdrowie, dlatego też szukają alternatywnych i lepszych sposobów na prawidłowe odżywianie. Sklep stacjonarny oferujący swoim klientom tego typu produkty, powinien zawierać na sklepowych półkach, takie składniki jak : musli z nasionami chia, owoce suszone, otręby, ryby, siemię lniane, produkty zawierające sól o obniżonej zawartości sodu, produkty sojowe, napoje, ziarna, przyprawy, makarony (np. orkiszowy, ryżowy), ryż, soczewicę, płatki amarantusa, kotlety zbożowe, zdrowe sosy sałatkowe i dipy czy też sosy do makaronu albo te na bazie przecieru pomidorowego. Najważniejsze jest to, aby wszystkie znajdujące się w asortymencie sklepu artykuły nie zawierały jakichkolwiek domieszek chemicznych. Reagując na zmieniające się nieustannie upodobania klientów i tendencje, które się pojawiają, dobrym rozwiązaniem będzie systematyczne wprowadzanie nowych produktów i odpowiednie przekształcanie asortymentu sklepu, co z pewnością przyczyni się do podniesienia jego atrakcyjności. Można również zorganizować stoiska, na którym będą znajdować się zioła czy soki, przeznaczone dla osób, które zmagają się z jakimiś dolegliwościami zdrowotnymi.

Pomysły na sklep ze zdrową żywnością

Założenie sklepu, który będzie oferował zdrową żywność swoim klientom może okazać się dobrą propozycją dla tych, którzy liczą na stałe, chociaż być może początkowo niezbyt okazałe dochody. Dobrze, gdyby właściciel był jednocześnie pasjonatem, który wierzy w to, co robi w co inwestuje swoje pieniądze. Obroty początkowo mogą być niższe niż w innego rodzaju sklepach spożywczych, ale z czasem można zdobyć ugruntowaną pozycję oraz grono stałych klientów, którzy będą odwiedzać punkt stacjonarny regularnie. Obok sklepu stacjonarnego, warto równolegle z nim otworzyć również sklep internetowy. Może to przynieść ze sobą wiele korzyści, bo zakupy będą mogli robić również klienci, którzy znajdują się w bardziej odległej okolicy. Trzeba wtedy pamiętać o tym, aby nawiązać współpracę z firmą kurierską, która szybko i bezproblemowo dostarczy do klientów te artykuły, które zamówili. Sklep ze zdrową żywnością można bardzo łatwo połączyć z normalnym sklepem spożywczym, rozszerzając jego działalność. W przypadku tego rozwiązania w początkowej fazie mniejsze dochody ze zdrowej żywności nie będą tak dotkliwe, a biznes samoistnie będzie się rozwijał. Ważne jest jednak to, aby zapewnić takiemu miejscu odpowiedni wystrój i atmosferę i wyeksponować towary w taki sposób, aby były one widoczne i zachęcały do zrobienia zakupów.

Co musimy zrobić, zanim zaczniemy cieszyć się prowadzeniem tego typu biznesu?

Po pierwsze już w momencie, kiedy będziemy zdecydowani, że chcemy otworzyć sklep ze zdrową żywnością, musimy ten zamiar zgłosić we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jeśli Sanepid wyrazi zgodę na rozpoczęcie tego typu działalności, konieczne będzie wyrobienie książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Często należy również przebadać czystość wody w danym miejscu i zaadaptować pomieszczenie w taki sposób, aby spełniało ono wszelkie wymogi, czyli przede wszystkim tak, aby znajdowała się w nim przestrzeń przeznaczona na sprzedaż i taka, w której będą przechowywane środki czystości. Obok tego należy również mieć na uwadze to, że żywność, która ma być dostępna w tego typu sklepie, musi spełniać szereg przepisów. Przede wszystkim jej produkcja powinna odbywać się z zachowaniem zdrowia i życia człowieka. Gospodarstwo, z którego pochodzi, powinno być w możliwie jak największym stopniu samowystarczalne, a sam proces produkcji powinien przyczyniać się do rozwoju rolnictwa, nie niszcząc jednocześnie naturalnego środowiska człowieka. Żywność taka musi być wolna od sztucznych nawozów i pestycydów i charakteryzować się wysoką jakością pod względem biologicznym. Barwniki, konserwanty czy stabilizatory są tutaj bezwzględnie zakazane, w przeciwieństwie do technologicznych rozwiązań wykorzystywanych na etapie produkcji, które są dopuszczalne pod warunkiem, że ich zastosowanie pozwala zachować wszystkie cenne właściwości produktów.

Korzyści z prowadzenia tego typu działalności są obopólne, odczuwają je zarówno właściciele sklepów, jak i odwiedzający je klienci. Sklep ze zdrową żywnością jest w stanie generować spore zyski, w przypadku niewielkiej powierzchni – około 10 tysięcy miesięcznie, w przypadku większej powierzchni – zyski mogą być nawet trzykrotnie wyższe. Na rynku istnieje stosunkowo niewielki procent tego typu miejsc, przez co szansa na zbudowanie grupy stałych klientów jest naprawdę spora. Obserwując procesy społeczne da się wyraźnie zaobserwować, że moda na zdrową żywność systematycznie pochłania coraz większą ilość ludzi, więc można śmiało stwierdzić, ze tendencja ta będzie się utrzymywać. Klienci również odczuwają szereg korzyści, już przekraczając próg takiego sklepu znajdują się w miejscu, w którym mogą dostać najwyższej jakości produkty, które pomagają im zachować zdrowie, przyczyniają się do poprawy kondycji ich ciał, są pozbawione szkodliwej chemii, a przy okazji niezwykle bogate w składniki mineralne i witaminy.

Post Author: gregory21